Raqamlashtirish bu faqat elektron tizim emas, balki boshqaruvda shaffoflik, tezkorlik va samaradorlikni ta’minlaydigan muhim jarayon-deydi, universitet rektori M.Yuldashev.
Jizzax davlat pedagogika universitetida rektor tashabbusi bilan oliygohni raqamlashtirish jarayonlariga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda universitetning axborot tizimlarini yanada takomillashtirish, elektron boshqaruvni samarali yo‘lga qo‘yish hamda ta’lim jarayonida raqamli platformalardan foydalanishni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Tadbir davomida https://main.jdpu.uz/ platformasining afzalliklari va uning ishlash tartibi haqida batafsil taqdimot qilindi. Dastlab o‘quv bo‘limi mas’ullari platformaning ta’lim jarayoniga oid qismlari bo‘yicha axborot berdilar.
Shuningdek, “4+2 amaliyot” tizimi, Axborot-resurs markazining (ARM) elektron xizmatlari hamda “7/24” platformasi faoliyati bo‘yicha ham taqdimotlar o‘tkazildi.
Universitet rektori tomonidan berilgan savollarga yig‘ilish davomida mutaxassislar batafsil javob qaytarildi. Ayrim platformalarni yanada qulay va samarali qilish bo‘yicha takliflar berildi. Xususan, kunlik va oylik hisobotlarni avtomatlashtirish, ma’lumotlarni bir tizimda jamlash hamda raqamli xizmatlarni integratsiya qilish zarurligi ta’kidlandi.
Yig‘ilish yakunida universitet rektori raqamlashtirish — bu faqat elektron tizim joriy etish emas, balki boshqaruvda shaffoflik, tezkorlik va samaradorlikni ta’minlaydigan muhim jarayon ekanligini ta’kidladi.

“Digitalization is not just an electronic system, but an important process that ensures transparency, efficiency, and effectiveness in management,” says the university rector, M. Yuldashev.
A meeting dedicated to the digitalization processes at the university was held on the initiative of the Rector of Jizzakh State Pedagogical University.
The meeting discussed issues of further improving the university’s information systems, effectively implementing e-governance, and expanding the use of digital platforms in the educational process.
During the event, a detailed presentation was given on the advantages and functionality of the https://main.jdpu.uz/ platform. Initially, officials from the academic department provided information regarding the platform’s sections related to the educational process.
Furthermore, presentations were also made on the “4+2 Practice” system, the electronic services of the Information Resource Center (IRC), and the activities of the “7/24” platform.
Specialists provided detailed answers to questions posed by the University Rector during the meeting. Suggestions were made to make certain platforms more convenient and efficient. In particular, the need to automate daily and monthly reporting, consolidate data within a single system, and integrate digital services was emphasized.
Concluding the meeting, the University Rector emphasized that digitalization is not merely the introduction of electronic systems, but a crucial process that ensures transparency, speed, and efficiency in management.