Raqamlashtirish bu faqat elektron tizim emas, balki boshqaruvda shaffoflik, tezkorlik va samaradorlikni ta’minlaydigan muhim jarayon-deydi, universitet rektori M.Yuldashev.
Jizzax davlat pedagogika universitetida rektor tashabbusi bilan oliygohni raqamlashtirish jarayonlariga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda universitetning axborot tizimlarini yanada takomillashtirish, elektron boshqaruvni samarali yo‘lga qo‘yish hamda ta’lim jarayonida raqamli platformalardan foydalanishni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Tadbir davomida https://main.jdpu.uz/ platformasining afzalliklari va uning ishlash tartibi haqida batafsil taqdimot qilindi. Dastlab o‘quv bo‘limi mas’ullari platformaning ta’lim jarayoniga oid qismlari bo‘yicha axborot berdilar.
Shuningdek, “4+2 amaliyot” tizimi, Axborot-resurs markazining (ARM) elektron xizmatlari hamda “7/24” platformasi faoliyati bo‘yicha ham taqdimotlar o‘tkazildi.
Universitet rektori tomonidan berilgan savollarga yig‘ilish davomida mutaxassislar batafsil javob qaytarildi. Ayrim platformalarni yanada qulay va samarali qilish bo‘yicha takliflar berildi. Xususan, kunlik va oylik hisobotlarni avtomatlashtirish, ma’lumotlarni bir tizimda jamlash hamda raqamli xizmatlarni integratsiya qilish zarurligi ta’kidlandi.
Yig‘ilish yakunida universitet rektori raqamlashtirish — bu faqat elektron tizim joriy etish emas, balki boshqaruvda shaffoflik, tezkorlik va samaradorlikni ta’minlaydigan muhim jarayon ekanligini ta’kidladi.

«Цифровизация — это не просто электронная система, а важный процесс, обеспечивающий прозрачность, оперативность и эффективность в управлении», — отмечает ректор университета М.Юлдашев.
В Джизакском государственном педагогическом университете по инициативе ректора прошло совещание, посвященное процессам цифровизации вуза.
На собрании обсуждались вопросы дальнейшего совершенствования информационных систем университета, эффективной организации электронного управления и расширения использования цифровых платформ в образовательном процессе.
В ходе мероприятия была проведена подробная презентация о преимуществах платформы https://main.jdpu.uz/ и порядке ее функционирования. Вначале ответственные сотрудники учебного отдела предоставили информацию о разделах платформы, связанных с образовательным процессом.
Также были проведены презентации о системе «4+2 практика», электронных услугах Центра информационных ресурсов (ЦИР) и деятельности платформы «7/24».
На вопросы, поставленные ректором университета, в ходе собрания специалисты дали подробные ответы. Были внесены предложения по дальнейшему улучшению удобства и повышению эффективности некоторых платформ. В частности, была подчеркнута необходимость автоматизации ежедневных и ежемесячных отчетов, объединения данных в единую систему и интеграции цифровых услуг.
В завершение встречи ректор университета подчеркнул, что цифровизация — это не только внедрение электронной системы, но и важный процесс, обеспечивающий прозрачность, оперативность и эффективность в управлении.