“Rivojlangan xorijiy mamlakatlarda va Yangi O‘zbekistonda maktabgacha ta’lim: kecha, bugun va ertaga” mavzusidagi Xalqaro miqyosidagi ilmiy-nazariy anjuman o‘tkazildi.
Xalqaro miqyosidagi ilmiy-nazariy anjumanini xorijiy va hamdo‘stlik davlatlar, qo‘shni respublikalar 48 ta, respublikamizdagi oliy ta’lim muassasalaridan 100 dan ziyod maqolalar kelib tushdi. Maqolalar o‘zbek, rus, ingliz, va qoraqalpoq tillarida qabul qilindi.
Anjumanni universitet Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor G‘ayrat Qodirov ochib berdi.
Yosh avlodning maktabgacha ta’lim tashkilotlaridan to oliy ta’limgacha bo‘lgan uzluksiz bilim olishlari, kasb o‘rganishi uchun shart-sharoitlar yaratish davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishiga aylandi. Bu borada, ayniqsa, maktabgacha ta’lim tashkilotlari tizimini rivojlantirish, bolalarni maktabgacha ta’lim tashkilotlariga jalb etish, maktabga tayyorlash masalalari ta’lim sohasidagi davlat siyosatining ustuvor vazifalaridan biri deb qaraldi. Mamlakatimizda barkamol avlodni tarbiyalash uchun, eng avvalo, qulay tashkiliy-huquqiy sharoitlar yaratildi.
Anjumanda so‘zga chiqqanlar ana shu mavzularga alohida e’tibor qaratib yig‘ilganlarni universitetning 50 yilligi bilan tabriklashdi. Rossiya, Xitoy, Qozog‘iston va Belorussiya kabi davlatlardan hamda mamlakatimizdagi yetakchi oliy ta’lim muassasalaridan taklif etilgan olimlar ishtirokida bo‘lib o‘tgan anjuman Maktabgacha ta’lim fakultetining «Maktabgacha ta’lim metodikasi» kafedrasi tomonidan tashkil etildi.

Состоялась международная научно-теоретическая конференция на тему «Дошкольное образование в развитых зарубежных странах и Новом Узбекистане: вчера, сегодня и завтра».
На международную научно-теоретическую конференцию было представлено более 100 статей из 48 стран зарубежья и Содружества, соседних республик, высших учебных заведений нашей республики. Статьи принимались на узбекском, русском, английском и каракалпакском языках.
Конференцию открыл проректор по научной работе и инновациям Гайрат Кадыров.
Создание условий для непрерывного образования и профессиональной подготовки молодого поколения от дошкольных образовательных организаций до высшего образования стало приоритетом государственной политики. В связи с этим развитие системы организаций дошкольного образования, привлечение детей в организации дошкольного образования, подготовка их к школе рассматривались как одна из приоритетных задач государственной политики в сфере образования. Прежде всего, в нашей стране созданы благоприятные организационно-правовые условия для воспитания зрелого поколения.
Выступившие на конференции уделили этим темам особое внимание и поздравили собравшихся с 50-летием университета. Конференция была организована кафедрой «Методики дошкольного образования» факультета дошкольного образования при участии ученых, приглашенных из таких стран, как Россия, Китай, Казахстан и Беларусь, а также ведущих высших учебных заведений нашей страны.