“Rivojlangan xorijiy mamlakatlarda va Yangi O‘zbekistonda maktabgacha ta’lim: kecha, bugun va ertaga” mavzusidagi Xalqaro miqyosidagi ilmiy-nazariy anjuman o‘tkazildi.
Xalqaro miqyosidagi ilmiy-nazariy anjumanini xorijiy va hamdo‘stlik davlatlar, qo‘shni respublikalar 48 ta, respublikamizdagi oliy ta’lim muassasalaridan 100 dan ziyod maqolalar kelib tushdi. Maqolalar o‘zbek, rus, ingliz, va qoraqalpoq tillarida qabul qilindi.
Anjumanni universitet Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor G‘ayrat Qodirov ochib berdi.
Yosh avlodning maktabgacha ta’lim tashkilotlaridan to oliy ta’limgacha bo‘lgan uzluksiz bilim olishlari, kasb o‘rganishi uchun shart-sharoitlar yaratish davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishiga aylandi. Bu borada, ayniqsa, maktabgacha ta’lim tashkilotlari tizimini rivojlantirish, bolalarni maktabgacha ta’lim tashkilotlariga jalb etish, maktabga tayyorlash masalalari ta’lim sohasidagi davlat siyosatining ustuvor vazifalaridan biri deb qaraldi. Mamlakatimizda barkamol avlodni tarbiyalash uchun, eng avvalo, qulay tashkiliy-huquqiy sharoitlar yaratildi.
Anjumanda so‘zga chiqqanlar ana shu mavzularga alohida e’tibor qaratib yig‘ilganlarni universitetning 50 yilligi bilan tabriklashdi. Rossiya, Xitoy, Qozog‘iston va Belorussiya kabi davlatlardan hamda mamlakatimizdagi yetakchi oliy ta’lim muassasalaridan taklif etilgan olimlar ishtirokida bo‘lib o‘tgan anjuman Maktabgacha ta’lim fakultetining «Maktabgacha ta’lim metodikasi» kafedrasi tomonidan tashkil etildi.

An international scientific-theoretical conference on “Preschool education in developed foreign countries and New Uzbekistan: yesterday, today and tomorrow” was held.
More than 100 articles were received from 48 foreign and Commonwealth countries, neighboring republics, and higher educational institutions of our republic. Articles were accepted in Uzbek, Russian, English, and Karakalpak languages.
The conference was opened by the vice-rector for scientific affairs and innovations Gayrat Qodirov.
Creation of conditions for continuous education and vocational training of the young generation from pre-school educational organizations to higher education has become a priority of state policy. In this regard, development of the system of pre-school education organizations, attracting children to pre-school education organizations, preparing them for school were considered as one of the priority tasks of the state policy in the field of education. First of all, favorable organizational and legal conditions have been created in our country in order to raise a mature generation.
Those who spoke at the conference paid special attention to these topics and congratulated those gathered on the 50th anniversary of the university. The conference was organized by the “Methodology of Preschool Education” department of the Faculty of Preschool Education, with the participation of scientists invited from Russia, China, Kazakhstan and Belarus, as well as leading higher education institutions of our country.