Sarhisob: JDPUda 2024-yil qanday o‘tdi?
2024 yil Jizzax davlat pedagogika universiteti uchun sohaga oid yangiliklar, yutuqlar, va orzu-umidlarga boy kechdi. Quyida qisqa satrlarda 2024-yilda qilingan ishlar sarhisobi bilan tanishasiz.
👉2024 yilda Jizzax davlat pedagogika universiteti o‘zining 50 yillik tantanalarini nishonladi.
👉“Universitet sari odimlar” sarlavhasi ostida kitoblar jamlanmasi tayyorlandi.
👉500 nafar kitobxon uchun mo‘ljallangan yangi kutubxona foydalanishga topshirildi. ARM binosi kitobxonlarga 7/24 rejimida xizmat ko‘rsatmoqda. 3-qavatda qurib foydalanishga topshirilgan avtomatlashtirilgan o‘quv zali 30 ming adabiyotlar va 40 mingdan ziyod kitoblarning elektron versiyalari bilan ta’minlangan.
👉«Universitet tarixi» muzeyi tashkil etildi. Muzeyda tarixiy qo‘lyozmalar, universitet qurilishi bilan bog‘liq hujjatlar va boshqa eksponatlar, bir so‘z bilan aytganda 50 yillik tarix mujassam
👉loyiha qiymati 3.07 milliard so‘mlik Zamonaviy va barcha sharoitlarga ega yopiq suzish havzasi professor-o‘qituvchilar va talaba yoshlar ixtiyoriga berildi.
👉 Yangi 600 o‘ringa mo‘ljallangan talabalar turar joyi foydalanishga topshirildi ]
👉Universitetda 12 ta xalqaro va 6 ta respublika anjumani o‘tkazildi.
👉 Universitetda 38 ta PhD dissertatsiyalari himoya qilindi va 22 nafar PhD dissertatsiyalar texnik ekspertizadan o‘tkazildi.
👉Universitet 2024-yilda 8 ta xalqaro reytinglarda ishtirok etdi. Times Higher Education Dunyo universitetlari reytingida va Osiyo universitetlarida «Reporter» maqomi orqali reyting ishtirokchisiga aylandi. THE Impact Ranking reytingida 1500-o‘rinni qayd etdi. UI Green Metrics va Round University Ranking reytinglarida dunyo universitetlari orasida TOP-1000 talikda qayd etildi.
👉Universitet dunyodagi yetakchi xorijiy oliy ta’lim muassasalaridan 60 tasi bilan hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘ygan.
👉2024-yilda JDPUning o‘quv jarayonlariga 40 nafar xorijiy professor-o‘qituvchilar jalb etildi. Shulardan 22 nafari xalqaro e’tirof etilgan tashkilotlarning oliy ta’lim muassasalari reytingida birinchi 1000 talik ro‘yxatga kirgan oliy ta’lim muassasalarining professor-o‘qituvchilari hisoblanadi.
👉2024-yilda universitet byudjetidan tashqari mablag‘lari hisobidan 25 nafar professor-o‘qituvchilarning tanlov asosida xorijda malaka oshirishi va stajirovka o‘tashi tashkil etildi.
👉2024 yilda universitetda Qirol Sejong koreys tili markazi ochildi. AQSH elchixonasi o‘rtasidagi hamkorlik doirasida Fulbrayt dasturi mutaxassisi Sandra Israel faoliyat olib bormoqda.
👉2024/2025 o‘quv yilida 1 nafar O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti stipendiyasi, 10 nafar talaba Navoiy, 1 nafar talaba Islom Karimov nomidagi Davlat stipendiyasi, 1 nafar Bobur nomli, 1 nafar Pahlavon Mahmud nomli davlat stipendiyalari sovrindorlari bo‘lishgan.
👉1 nafar talaba Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining “Innovatsion g‘oyalar yetakchisi” ko‘krak nishoni bilan taqdirlandi.
👉10 nafar talaba Xalqaro fan olimpiadalari (1 ta oltin, 1 ta kumush, 8 ta bronza) g‘olibi bo‘lishdi. 1 nafar talaba Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan o‘tkazilgan ilmiy maqolalar tanlovida 2-o‘rinni qo‘lga kiritdi.
👉6 nafar talaba “Universitet stipendiyasi” sohibi bo‘ldi. 2 nafar talaba “Ulug‘bek vorislari” loyihalar tanlovining Respublika bosqichi g‘olibi bo‘ldi. Shuningdek, 2 nafar talaba “Ulug‘bek jamg‘armasi” tomonidan tashkil etilgan tanlov g‘olibi bo‘ldi.
👉Universitetda iqtidorli talabalar uchun turli xildagi 98 ga yaqin ilmiy-ijodiy to‘garaklar tashkil qilingan.
👉JDPU talabasi Sarvinoz Hamidova pinchak-silat bo‘yicha Osiyo chempionatida oltin medal olgan birinchi ayol sportchi bo‘ldi.
👉Sportning Pinchak -silat turi bo‘yicha kattalar o‘rtasida Abu-Dabida bo‘lib otgan Jahon chempionatida JDPU talabalaridan 3 nafari bronza medalini qo‘lga kiritdi.
👉Besh tashabbus olimpiadasi Respublika bosqichida JDPU Voleybol (o‘gil bolalar jamoasi) 3-o‘rinni qo‘lga kiritdi,
👉 JDPU Jismoniy madaniyat fakulteti 1-kurs talabasi Jasmin Tohirova boks bo‘yicha yoshlar o‘rtasida bo‘lib o‘tgan Jahon chempionatini kumush medal bilan yakunladi.

Summary: How was 2024 for the JSPU?
The year 2024 was full of news, achievements, and hopes for Jizzakh State Pedagogical University. Below you will find a brief summary of the work done in 2024.
👉Jizzakh State Pedagogical University celebrated its 50th anniversary in 2024.
👉A collection of books has been prepared under the title “Steps to University”.
👉A new library designed for 500 readers was put into operation. The Information Resource Center building began to provide services to readers 24/7. The automated reading room, built and put into operation on the 3rd floor, is equipped with 30 thousand publications and electronic versions of more than 40 thousand books.
👉The “University History” museum has been established. The museum contains manuscripts from 50 years of history, documents related to the construction of the university, and other exhibits.
👉A modern and fully equipped indoor swimming pool with a project cost of 3.07 billion soums was made available to professors, teachers and students.
👉New 600-bed student dormitory put into operation]
👉The university hosted 12 international and 6 republican conferences.
👉 38 PhD theses were defended at the university and 22 PhD theses underwent technical examination.
👉The university participated in 8 international rankings in 2024. It became a participant in the Times Higher Education World University Rankings and Asian Universities through the “Reporter” status. It ranked 1500th in the THE Impact Ranking. It was listed in the TOP-1000 among world universities in the UI Green Metrics and Round University Rankings.
👉The university has established partnerships with 60 of the world’s leading foreign higher education institutions.
👉In 2024, 40 foreign professors and teachers were involved in the educational process at JSPU. Of these, 22 are professors and teachers from higher education institutions that are among the top 1,000 in the rankings of higher education institutions of internationally recognized organizations.
👉In 2024, 25 professors and teachers were selected to undergo advanced training and internships abroad at the expense of extra-budgetary funds from the university.
👉The King Sejong Korean Language Center opened at the university in 2024. Fulbright Program Specialist Sandra Israel is working as part of the partnership between the US Embassy.
👉In the 2024/2025 academic year, 1 student was awarded the Scholarship of the President of the Republic of Uzbekistan, 10 students received the Navoi State Scholarship, 1 student received the Islam Karimov State Scholarship, 1 student received the Bobur State Scholarship, and 1 student received the Pahlavon Mahmud State Scholarship.
👉1 student was awarded the “Leader of Innovative Ideas” badge from the Ministry of Higher Education, Science and Innovation.
👉10 students became winners of the International Science Olympiads (1 gold, 1 silver, 8 bronze). 1 student won 2nd place in the scientific paper competition held by the Ministry of Higher Education, Science and Innovation.
👉6 students became the winners of the “University Scholarship”. 2 students became the winners of the Republican stage of the “Successors of Ulugbek” project competition. Also, 2 students became the winners of the competition organized by the “Ulugbek Foundation”.
👉The university has organized about 98 different scientific and creative clubs for talented students.
👉JSPU student Sarvinoz Hamidova became the first female athlete to win a gold medal at the Asian Pinchak Silat Championship.
👉Three JSPU students won bronze medals at the World Championship among adults in Pinchak-silat, a type of sport held in Abu Dhabi.
👉JSPU Volleyball (boys’ team) took 3rd place at the Republican stage of the Five Initiatives Olympiad
👉 Jasmin Tohirova, a first-year student at the Faculty of Physical Culture of JSPU, finished the World Youth Boxing Championship with a silver medal.