Sarhisob: JDPUda 2024-yil qanday o‘tdi?
2024 yil Jizzax davlat pedagogika universiteti uchun sohaga oid yangiliklar, yutuqlar, va orzu-umidlarga boy kechdi. Quyida qisqa satrlarda 2024-yilda qilingan ishlar sarhisobi bilan tanishasiz.
👉2024 yilda Jizzax davlat pedagogika universiteti o‘zining 50 yillik tantanalarini nishonladi.
👉“Universitet sari odimlar” sarlavhasi ostida kitoblar jamlanmasi tayyorlandi.
👉500 nafar kitobxon uchun mo‘ljallangan yangi kutubxona foydalanishga topshirildi. ARM binosi kitobxonlarga 7/24 rejimida xizmat ko‘rsatmoqda. 3-qavatda qurib foydalanishga topshirilgan avtomatlashtirilgan o‘quv zali 30 ming adabiyotlar va 40 mingdan ziyod kitoblarning elektron versiyalari bilan ta’minlangan.
👉«Universitet tarixi» muzeyi tashkil etildi. Muzeyda tarixiy qo‘lyozmalar, universitet qurilishi bilan bog‘liq hujjatlar va boshqa eksponatlar, bir so‘z bilan aytganda 50 yillik tarix mujassam
👉loyiha qiymati 3.07 milliard so‘mlik Zamonaviy va barcha sharoitlarga ega yopiq suzish havzasi professor-o‘qituvchilar va talaba yoshlar ixtiyoriga berildi.
👉 Yangi 600 o‘ringa mo‘ljallangan talabalar turar joyi foydalanishga topshirildi ]
👉Universitetda 12 ta xalqaro va 6 ta respublika anjumani o‘tkazildi.
👉 Universitetda 38 ta PhD dissertatsiyalari himoya qilindi va 22 nafar PhD dissertatsiyalar texnik ekspertizadan o‘tkazildi.
👉Universitet 2024-yilda 8 ta xalqaro reytinglarda ishtirok etdi. Times Higher Education Dunyo universitetlari reytingida va Osiyo universitetlarida «Reporter» maqomi orqali reyting ishtirokchisiga aylandi. THE Impact Ranking reytingida 1500-o‘rinni qayd etdi. UI Green Metrics va Round University Ranking reytinglarida dunyo universitetlari orasida TOP-1000 talikda qayd etildi.
👉Universitet dunyodagi yetakchi xorijiy oliy ta’lim muassasalaridan 60 tasi bilan hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘ygan.
👉2024-yilda JDPUning o‘quv jarayonlariga 40 nafar xorijiy professor-o‘qituvchilar jalb etildi. Shulardan 22 nafari xalqaro e’tirof etilgan tashkilotlarning oliy ta’lim muassasalari reytingida birinchi 1000 talik ro‘yxatga kirgan oliy ta’lim muassasalarining professor-o‘qituvchilari hisoblanadi.
👉2024-yilda universitet byudjetidan tashqari mablag‘lari hisobidan 25 nafar professor-o‘qituvchilarning tanlov asosida xorijda malaka oshirishi va stajirovka o‘tashi tashkil etildi.
👉2024 yilda universitetda Qirol Sejong koreys tili markazi ochildi. AQSH elchixonasi o‘rtasidagi hamkorlik doirasida Fulbrayt dasturi mutaxassisi Sandra Israel faoliyat olib bormoqda.
👉2024/2025 o‘quv yilida 1 nafar O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti stipendiyasi, 10 nafar talaba Navoiy, 1 nafar talaba Islom Karimov nomidagi Davlat stipendiyasi, 1 nafar Bobur nomli, 1 nafar Pahlavon Mahmud nomli davlat stipendiyalari sovrindorlari bo‘lishgan.
👉1 nafar talaba Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining “Innovatsion g‘oyalar yetakchisi” ko‘krak nishoni bilan taqdirlandi.
👉10 nafar talaba Xalqaro fan olimpiadalari (1 ta oltin, 1 ta kumush, 8 ta bronza) g‘olibi bo‘lishdi. 1 nafar talaba Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan o‘tkazilgan ilmiy maqolalar tanlovida 2-o‘rinni qo‘lga kiritdi.
👉6 nafar talaba “Universitet stipendiyasi” sohibi bo‘ldi. 2 nafar talaba “Ulug‘bek vorislari” loyihalar tanlovining Respublika bosqichi g‘olibi bo‘ldi. Shuningdek, 2 nafar talaba “Ulug‘bek jamg‘armasi” tomonidan tashkil etilgan tanlov g‘olibi bo‘ldi.
👉Universitetda iqtidorli talabalar uchun turli xildagi 98 ga yaqin ilmiy-ijodiy to‘garaklar tashkil qilingan.
👉JDPU talabasi Sarvinoz Hamidova pinchak-silat bo‘yicha Osiyo chempionatida oltin medal olgan birinchi ayol sportchi bo‘ldi.
👉Sportning Pinchak -silat turi bo‘yicha kattalar o‘rtasida Abu-Dabida bo‘lib otgan Jahon chempionatida JDPU talabalaridan 3 nafari bronza medalini qo‘lga kiritdi.
👉Besh tashabbus olimpiadasi Respublika bosqichida JDPU Voleybol (o‘gil bolalar jamoasi) 3-o‘rinni qo‘lga kiritdi,
👉 JDPU Jismoniy madaniyat fakulteti 1-kurs talabasi Jasmin Tohirova boks bo‘yicha yoshlar o‘rtasida bo‘lib o‘tgan Jahon chempionatini kumush medal bilan yakunladi.

Итоги: Как прошел 2024 год в ДжГПУ?
2024 год для Джизакского государственного педагогического университета был богат на новости в области образования, достижения и планов. Ниже в кратких строках вы ознакомитесь с отчетом о проделанной работе в 2024 году.
👉В 2024 году Джизакский государственный педагогический университет отпраздновал свой 50-летний юбилей.
👉Был подготовлен сборник книг под названием «Шаги к университету.»
👉Введена в эксплуатацию новая библиотека, рассчитанная на 500 читателей. Здание информационно-ресурсного центра обслуживает читателей в режиме 24/7. На третьем этаже оборудован и введен в эксплуатацию автоматизированный читальный зал, оснащенный 30 тысячами литературных источников и электронными версиями более 40 тысяч книг.
👉Создан музей «История университета.» В музее собраны исторические рукописи, документы, связанные со строительством университета, и другие экспонаты, одним словом, воплощена 50-летняя история.
👉В распоряжение профессорско-преподавательского состава и студенческой молодежи передан современный крытый плавательный бассейн со всеми удобствами стоимостью 3,07 миллиарда сумов.
👉Введено в эксплуатацию новое студенческое общежитие на 600 мест.
👉В университете проведено 12 международных и 6 республиканских конференций.
👉В университете защищено 38 PhD диссертаций и проведена техническая экспертиза 22 PhD диссертаций.
👉Университет принял участие в 8 международных рейтингах в 2024 году. В рейтинге Times Higher Education университет получил статус «Репортер» в мировом рейтинге университетов и рейтинге азиатских университетов. Он занял 1500-е место в рейтинге THE Impact Ranking. В рейтингах UI Green Metrics и Round University Ranking университет вошел в ТОП-1000 университетов мира.
👉Университет наладил сотрудничество с 60 ведущими зарубежными высшими учебными заведениями мира.
👉В учебный процесс ДжГПУ в 2024 году было привлечено 40 зарубежных профессоров и преподавателей. 22 из них — профессора и преподаватели высших учебных заведений, входящих в первую тысячу в рейтинге вузов международно признанных организаций.
👉В 2024 году за счет внебюджетных средств университета было организовано повышение квалификации и стажировка 25 профессоров и преподавателей за рубежом на конкурсной основе.
👉В 2024 году в университете открылся Центр корейского языка имени короля Седжона. В рамках сотрудничества с посольством США работает специалист программы Фулбрайт Сандра Исраэль.
👉В 2024/2025 учебном году 1 студент получил стипендию Президента Республики Узбекистан, 10 студентов — стипендию Навои, 1 студент — Государственную стипендию имени Ислама Каримова, 1 студент — Государственную стипендию имени Бабура, 1 студент — Государственную стипендию имени Пахлавона Махмуда.
👉1 студент награжден нагрудным знаком «Лидер инновационных идей» Министерства высшего образования, науки и инноваций.
👉10 студентов стали победителями Международных предметных олимпиад (1 золотая, 1 серебряная, 8 бронзовых медалей). Один студент занял 2-е место в конкурсе научных статей, организованном Министерством высшего образования, науки и инноваций.
👉6 студентов стали обладателями «Университетской стипендии.» 2 студента стали победителями республиканского этапа конкурса проектов «Наследники Улугбека.» Также 2 студента стали победителями конкурса, организованного фондом «Улугбек.»
👉В университете организовано около 98 различных научно-творческих кружков для одаренных студентов.
👉Студентка ДжГПУ Сарвиноз Хамидова стала первой женщиной-спортсменкой, завоевавшей золотую медаль на чемпионате Азии по пенчак-силату.
👉На прошедшем в Абу-Даби чемпионате мира среди взрослых по пенчак-силату 3 студента ДжГПУ завоевали бронзовые медали.
👉На республиканском этапе Олимпиады пяти инициатив волейбольная команда юношей ДжГПУ заняла 3-е место.
👉Студентка 1 курса факультета физической культуры ДжГПУ Жасмин Тохирова завоевала серебряную медаль на чемпионате мира по боксу среди молодежи.