“Scopus” va “Web of Science” xalqaro ma’lumotlar bazalari bo‘yicha seminar-trening
Jizzax davlat pedagogika universitetida 2025-yil 4-sentyabr kuni “Xalqaro ilmiy-tadqiqotlar bazasida ro‘yxatdan o‘tish va tizimga kirish” mavzusida seminar-trening o‘tkazildi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 28-apreldagi PF-73-sonli Farmoni va unga 2-ilova sifatida tasdiqlangan “Pedagog kadrlar tayyorlash tizimini rivojlantirish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi” hamda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2025-yil 27-avgustdagi 314-sonli buyrug‘i ijrosini ta’minlash maqsadida tashkil etildi.
Seminar-treningda 60 nafardan ortiq professor-o‘qituvchilar, doktorantlar va mustaqil izlanuvchilar ishtirok etdilar.Unda Scopus va Web of Science xalqaro ma’lumotlar bazalarida maqola chop etish tartiblari, ilmiy ishlarni tayyorlash va taqdim etishdagi me’yorlar, tahririyat siyosati va nashr etikasi haqida atroflicha ma’lumot berildi. Mutaxassislar o‘z tajribalari bilan o‘rtoqlashib, ishtirokchilarning savollariga javob berishdi.
Tadbir davomida talabalar va izlanuvchilar xalqaro platformalardan samarali foydalanish, maqolalarni to‘g‘ri yo‘naltirish va ilmiy izlanishlarni yanada rivojlantirish bo‘yicha o‘z taklif va mulohazalarini bildirdilar.

Seminar-training on the international databases “Scopus” and “Web of Science”
On September 4, 2025, a seminar-training titled “Registration and Access in International Research Databases” was held at Jizzakh State Pedagogical University.
The event was organized to implement the Presidential Decree of the Republic of Uzbekistan No. PF-73 of April 28, 2025, and its Annex 2, “Program of Measures for the Development of the Teacher Training System,” as well as the Order of the Minister of Preschool and School Education No. 314 of August 27, 2025.
More than 60 professors, doctoral students, and independent researchers took part in the seminar-training. Detailed information was provided on the procedures for publishing articles in the international databases Scopus and Web of Science, the standards for preparing and presenting scientific works, editorial policies, and publication ethics. Experts shared their experiences and answered participants’ questions.
During the event, students and researchers shared their suggestions and opinions on how to make effective use of international platforms, properly direct their articles, and further develop scientific research.
At the conclusion of the seminar-training, it was emphasized that the regular use of the Scopus and Web of Science databases is of great importance for the university community in enhancing the effectiveness of scientific research.