“Tadqiqotchilik va kreativ sa’y-harakatlarni qo‘llaymiz” 10-Xalqaro talabalar simpoziumi boshlandi.
Bugun “Tadqiqotchilik va kreativ sa’y-harakatlarni qo‘llaymiz” mavzusidagi 10-Xalqaro talabalar simpoziumi o‘z ishini boshladi. Simpozium talaba-yoshlar o‘rtasida ilmiy munozaralar olib borish, og‘zaki taqdimot ko‘nikmalarini rivojlantirish hamda professor-o‘qituvchilar va talabalar o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni yanada mustahkamlashga qaratilgan.
Tadbirni Ipak yo‘li Tadqiqot akademiyasi raisi Azamat Akbarov ochib berdi. Shundan so‘ng so‘z Oliy ta’lim Senatining “Fan, ta’lim va sog‘liqni saqlash” qo‘mitasi raisi, professor Bahrom Abdullayevga berildi. U o‘z nutqida simpoziumning yoshlar uchun muhim ahamiyati haqida to‘xtalib o‘tdi.
Simpozium ishtirokchilariga Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov ham o‘z tabrik va tilaklarini yo‘lladi.
Tadbirda simpozium tashkilotchilaridan biri — universitet rektori Maqsudjon Yuldashev ham so‘zga chiqib, universitetning 2030-yilgacha mo‘ljallangan rivojlantirish konsepsiyasi haqida ma’lumot berdi. Ushbu jarayonda talabalarning ijtimoiy faolligi benihoya muhim ekanini alohida ta’kidladi.
Shundan keyin Britaniya Kengashining O‘zbekistondagi vakolatxonasi direktori Maykl Houlgeyt (Michael Houlgate) ham ishtirokchilarni qutlab, barcha yoshlarga omad tiladi.
Xalqaro simpozium o‘z mazmun-mohiyati bilan yosh tadqiqotchilarning ilmiy salohiyatini yanada yuksaltirishga xizmat qilishi bilan ahamiyatlidir.

Стартовал 10-й Международный студенческий симпозиум «Поддерживаем исследовательские и творческие инициативы».
Сегодня начал свою работу 10-й Международный студенческий симпозиум на тему «Поддерживаем исследовательские и творческие усилия». Симпозиум направлен на проведение научных дискуссий среди студенческой молодежи, развитие навыков устных презентаций и дальнейшее укрепление сотрудничества между профессорско-преподавательским составом и студентами.
Мероприятие открыл председатель Академии исследований Шелкового пути Азамат Акбаров. Затем слово было предоставлено председателю комитета Сената высшего образования по науке, образованию и здравоохранению, профессору Бахрому Абдуллаеву. В своем выступлении он отметил важное значение симпозиума для молодежи.
Министр высшего образования, науки и инноваций Кунгратбай Шарипов также направил свои поздравления и пожелания участникам симпозиума.
На мероприятии выступил один из организаторов симпозиума — ректор университета Максуджон Юлдашев, который представил информацию о концепции развития университета до 2030 года. Он особо подчеркнул, что социальная активность студентов чрезвычайно важна в этом процессе.
После этого директор представительства Британского Совета в Узбекистане Майкл Холгейт (Michael Houlgate) также поздравил участников и пожелал удачи всей молодежи.
Международный симпозиум значим тем, что по своей сути и содержанию служит дальнейшему повышению научного потенциала молодых исследователей.