Ozarbayjon Milliy Fanlar Akademiyasi huzuridagi Nizomiy Ganjaviy nomidagi Adabiyot instituti hamda Jizzax davlat pedagogika universiteti hamkorligida Bakudagi “Elm va təhsil” nashriyoti tomonidan “Turkiy xalqlar adabiyoti” darsligining II qismi nashr etildi.
Darslikda turkiy xalqlar adabiyoti, jumladan, o‘zbek, turk, ozarbayjon, qozoq, qirg‘iz, qoraqalpoq, turkman, tatar, boshqird, chuvash, uyg‘ur hamda Shimoliy Kavkaz va Dog‘iston turkiy xalqlari adabiy merosi atroflicha yoritilgan. Shuningdek, jahon adabiyotida Nobel mukofotiga sazovor bo‘lgan adib, shoir va dramaturglar haqida ham ma’lumotlar berilgan.
Nashr oliy ta’lim muassasalarining filologiya fakulteti talabalari, magistrantlar, doktorantlar, ilmiy izlanuvchilar va turkiy xalqlar adabiyotiga qiziquvchi keng kitobxonlar ommasi uchun mo‘ljallangan.

The textbook “Literature of Turkic Peoples” (Part II) was published in Baku.
The second part of the textbook “Literature of Turkic Peoples” has been published by the “Elm va təhsil” publishing house in Baku, in cooperation between the Nizami Ganjavi Institute of Literature under the National Academy of Sciences of Azerbaijan and Jizzakh State Pedagogical University.
The textbook comprehensively covers the literary heritage of Turkic peoples, including Uzbek, Turkish, Azerbaijani, Kazakh, Kyrgyz, Karakalpak, Turkmen, Tatar, Bashkir, Chuvash, Uyghur, as well as the Turkic peoples of the North Caucasus and Dagestan. Information is also provided about writers, poets, and playwrights from world literature who have been awarded the Nobel Prize.
The publication is intended for students of philology faculties in higher education institutions, master’s students, doctoral candidates, researchers, and the broad readership interested in the literature of Turkic peoples.
The authors of this textbook are Azerbaijani professor Almaz Ulvi Binnatova, and Jizzakh State Pedagogical University professors Jumanazarov Umurzoq Abdurazzoqovich and Jumanazarova Guljahon.