Ozarbayjon Milliy Fanlar Akademiyasi huzuridagi Nizomiy Ganjaviy nomidagi Adabiyot instituti hamda Jizzax davlat pedagogika universiteti hamkorligida Bakudagi “Elm va təhsil” nashriyoti tomonidan “Turkiy xalqlar adabiyoti” darsligining II qismi nashr etildi.
Darslikda turkiy xalqlar adabiyoti, jumladan, o‘zbek, turk, ozarbayjon, qozoq, qirg‘iz, qoraqalpoq, turkman, tatar, boshqird, chuvash, uyg‘ur hamda Shimoliy Kavkaz va Dog‘iston turkiy xalqlari adabiy merosi atroflicha yoritilgan. Shuningdek, jahon adabiyotida Nobel mukofotiga sazovor bo‘lgan adib, shoir va dramaturglar haqida ham ma’lumotlar berilgan.
Nashr oliy ta’lim muassasalarining filologiya fakulteti talabalari, magistrantlar, doktorantlar, ilmiy izlanuvchilar va turkiy xalqlar adabiyotiga qiziquvchi keng kitobxonlar ommasi uchun mo‘ljallangan.

Учебник «Литература тюркских народов» (часть II) издан в Баку
В сотрудничестве с Институтом литературы имени Низами Гянджеви при Национальной академии наук Азербайджана и Джизакским государственным педагогическим университетом издательством «Элм ва тахсил» в Баку была издана вторая часть учебника «Литература тюркских народов».
В учебнике подробно освещена литература тюркских народов, в том числе литературное наследие узбекского, турецкого, азербайджанского, казахского, киргизского, каракалпакского, туркменского, татарского, башкирского, чувашского, уйгурского народов, а также тюркских народов Северного Кавказа и Дагестана. Кроме того, представлена информация о писателях, поэтах и драматургах, удостоенных Нобелевской премии по литературе.
Nashr oliy ta’lim muassasalarining filologiya fakulteti talabalari, magistrantlar, doktorantlar, ilmiy izlanuvchilar va turkiy xalqlar adabiyotiga qiziquvchi keng kitobxonlar ommasi uchun mo‘ljallangan.
Авторами данного учебника являются азербайджанский профессор Алмаз Ульви Биннатова и профессора Джизакского государственного педагогического университета Джуманазаров Умурзак Абдураззакович и Джуманазарова Гульджахон.