Turkiyalik hamkorlar bilan memorandum imzolandi.
Jizzax davlat pedagogika universitetida Turkiyaning nufuzli Anadolu universiteti vakillari bilan muhim uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Mehmonlar tadbirni o‘z universiteti faoliyatiga bag‘ishlangan tanishtiruv videotaqdimoti bilan ochib berdilar.
Uchrashuv davomida ikki universitet o‘rtasida hamkorlik munosabatlarini kengaytirishga qaratilgan masalalar muhokama qilindi. Jumladan, o‘zaro hamkorlik memorandumini imzolash, turk tilini onlayn o‘qitish tizimini yo‘lga qo‘yish, JDPU talabalari uchun Anadolu universitetida masofaviy ta’limda o‘qish imkoniyatlarini yaratish hamda Turkiyaning oliy ta’lim muassasalari bilan birgalikda xalqaro konferensiyalar o‘tkazish masalalari ko‘rib chiqildi.
Tadbirda Anadolu universiteti bosh kotibi, rektor o‘rinbosari Ecevit Öksüz, masofaviy ta’lim va xalqaro hamkorliklar bo‘yicha direktori Salih Gümüş iborat delegatsiya, shuningdek Nejmiddin Erbokan universiteti professori Birol Mercan ishtirok etdi. Ular tomonidan O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi ilmiy-amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish bo‘yicha taklif va tashabbuslar bildirildi.
JDPU rektori Maksudjan Yuldashev qardosh xalqlar o‘rtasidagi azaliy do‘stlik va oxirgi yillarda oliy ta’lim sohasidagi yaqin hamkorlik aloqalari izchil rivojlanayotganini ta’kidlab, barcha qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga tayyor ekanligini bildirdi. Uchrashuv yakunida tomonlar o‘zaro memorandumni imzoladilar va ramziy sovg‘alar almashdilar. Dastlabki amaliy ishlar dekabr oyining 12–13 kunlari boshlanishi ma’lum qilindi.
Ma’lumot o‘rnida aytish joizki, Anadolu universiteti 44-yildan buyon kunduzgi, masofaviy ta’lim yo‘nalishlarida faoliyat yuritib kelayotgan Turkiyaning yetakchi ta’lim maskanlaridan biri hisoblanadi. Universitetda 1600 nafar pedagog-mutaxassislar mehnat qiladi, 25 nafar talaba kunduzgi bo‘limda tahsil oladi. 1 million talaba esa masofaviy ta’limda tahsil oladi. Ushbu oliygoh 44-yil davomida 10 milliondan ortiq bitiruvchi yetishtirgani bilan bir qatorda Turkiyada masofaviy ta’limning asoschisi sifatida e’tirof etilgan.

Подписан меморандум с турецкими партнёрами.
В Джизакском государственном педагогическом университете состоялась важная встреча с представителями престижного турецкого Анатолийского университета. Гости открыли мероприятие видеопрезентацией, посвященной деятельности своего университета.
В ходе встречи обсуждались вопросы, направленные на расширение сотрудничества между двумя университетами. В частности, были рассмотрены такие аспекты, как подписание меморандума о взаимном сотрудничестве, создание системы онлайн-обучения турецкому языку, обеспечение возможностей для дистанционного обучения студентов ДжГПУ в Анатолийском университете, а также проведение международных конференций совместно с высшими учебными заведениями Турции.
В мероприятии приняли участие делегация в составе генерального секретаря Анатолийского университета, заместителя ректора Эджевита Оксюза, директора по дистанционному обучению и международному сотрудничеству Салиха Гюмюша, а также профессор Университета Неджмеддина Эрбакана Бирол Мерджан. Ими были выдвинуты предложения и инициативы по дальнейшему расширению научно-практического сотрудничества между Узбекистаном и Турцией.
Ректор ДжГПУ Максуджан Юлдашев подчеркнул исконную дружбу между братскими народами и последовательное развитие тесного сотрудничества в сфере высшего образования в последние годы, выразив готовность к реализации всех совместных проектов. По итогам встречи стороны подписали меморандум о взаимопонимании и обменялись памятными подарками. Было объявлено, что первые практические мероприятия начнутся 12-13 декабря.
Стоит отметить, что Анатолийский университет является одним из ведущих учебных заведений Турции, который уже 44 года работает в сфере очного и дистанционного образования. В университете трудятся 1600 педагогов-специалистов, 25 тысяч студентов обучаются на очном отделении. 1 миллион студентов получают образование дистанционно. Этот вуз за 44 года подготовил более 10 миллионов выпускников и признан основоположником дистанционного образования в Турции.