Turkiyalik hamkorlar bilan memorandum imzolandi.
Jizzax davlat pedagogika universitetida Turkiyaning nufuzli Anadolu universiteti vakillari bilan muhim uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Mehmonlar tadbirni o‘z universiteti faoliyatiga bag‘ishlangan tanishtiruv videotaqdimoti bilan ochib berdilar.
Uchrashuv davomida ikki universitet o‘rtasida hamkorlik munosabatlarini kengaytirishga qaratilgan masalalar muhokama qilindi. Jumladan, o‘zaro hamkorlik memorandumini imzolash, turk tilini onlayn o‘qitish tizimini yo‘lga qo‘yish, JDPU talabalari uchun Anadolu universitetida masofaviy ta’limda o‘qish imkoniyatlarini yaratish hamda Turkiyaning oliy ta’lim muassasalari bilan birgalikda xalqaro konferensiyalar o‘tkazish masalalari ko‘rib chiqildi.
Tadbirda Anadolu universiteti bosh kotibi, rektor o‘rinbosari Ecevit Öksüz, masofaviy ta’lim va xalqaro hamkorliklar bo‘yicha direktori Salih Gümüş iborat delegatsiya, shuningdek Nejmiddin Erbokan universiteti professori Birol Mercan ishtirok etdi. Ular tomonidan O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi ilmiy-amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish bo‘yicha taklif va tashabbuslar bildirildi.
JDPU rektori Maksudjan Yuldashev qardosh xalqlar o‘rtasidagi azaliy do‘stlik va oxirgi yillarda oliy ta’lim sohasidagi yaqin hamkorlik aloqalari izchil rivojlanayotganini ta’kidlab, barcha qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga tayyor ekanligini bildirdi. Uchrashuv yakunida tomonlar o‘zaro memorandumni imzoladilar va ramziy sovg‘alar almashdilar. Dastlabki amaliy ishlar dekabr oyining 12–13 kunlari boshlanishi ma’lum qilindi.
Ma’lumot o‘rnida aytish joizki, Anadolu universiteti 44-yildan buyon kunduzgi, masofaviy ta’lim yo‘nalishlarida faoliyat yuritib kelayotgan Turkiyaning yetakchi ta’lim maskanlaridan biri hisoblanadi. Universitetda 1600 nafar pedagog-mutaxassislar mehnat qiladi, 25 nafar talaba kunduzgi bo‘limda tahsil oladi. 1 million talaba esa masofaviy ta’limda tahsil oladi. Ushbu oliygoh 44-yil davomida 10 milliondan ortiq bitiruvchi yetishtirgani bilan bir qatorda Turkiyada masofaviy ta’limning asoschisi sifatida e’tirof etilgan.

A memorandum was signed with Turkish partners.
An important meeting was held at Jizzakh State Pedagogical University with representatives from Turkey’s prestigious Anadolu University. The guests opened the event with an introductory video presentation dedicated to their university’s activities.
During the meeting, issues aimed at expanding cooperative relations between the two universities were discussed. Specifically, matters such as signing a memorandum of mutual cooperation, implementing an online Turkish language teaching system, creating opportunities for JSPU students to study via distance education at Anadolu University, and organizing international conferences in collaboration with Turkish higher education institutions were considered.
The event was attended by a delegation consisting of Anadolu University’s Chief Secretary, Vice-Rector Ecevit Öksüz, and Director of Distance Education and International Cooperation Salih Gümüş, as well as Professor Birol Mercan from Nejmiddin Erbokan University. They presented proposals and initiatives for further expanding scientific-practical cooperation between Uzbekistan and Turkey.
JSPU Rector Maqsudjon Yuldashev emphasized the eternal friendship between the brotherly peoples and the steady development of close cooperative ties in higher education in recent years, stating readiness to implement all joint projects. At the end of the meeting, the parties signed a mutual memorandum and exchanged symbolic gifts. It was announced that initial practical work would begin on December 12–13.
It is worth mentioning that Anadolu University, which has been active for 44 years in full-time and distance education, is one of Turkey’s leading educational centers. The university employs 1,600 pedagogical specialists, has 25,000 students in full-time programs, and 1 million students in distance education. This university, recognized as the founder of distance education in Turkey, has trained over 10 million graduates during its 44-year history.