Xorijdagi vatandosh yoshlar uchun davlat granti!
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 18-iyuldagi F–43-son farmoyishiga muvofiq, xorijda istiqomat qilayotgan vatandosh yoshlar uchun o‘zbek tili va adabiyoti, tarix, madaniyat, san’at va hunarmandchilik yo‘nalishlarida tahsil olishlari uchun 30 ta davlat granti ajratildi.
Nomzodlarga qo‘yiladigan asosiy talablar:
• Shaxsini tasdiqlovchi hujjatlar asosida nomzodning o‘zi, ota-onasi yoki yaqin qarindoshi;
• Etnik, til va madaniy-tarixiy nuqtayi nazardan o‘zini o‘zbek yoki qoraqalpoq sifatida identifikatsiya qilgan xorijiy fuqaro yoki fuqaroligi bo‘lmagan shaxs;
• O‘zbekiston hududida tug‘ilib, istiqomat qilgan, biroq hozirda xorijda doimiy istiqomat qilayotgan shaxs;
• Davlat komissiyasi tasdiqlagan bakalavriat yo‘nalishlaridan biriga hujjat topshirib, suhbat natijasida talabalikka tavsiya etilgan bo‘lishi;
• 30 yoshga to‘lmagan bo‘lishi;
• O‘zbek tilini bilishi.
Imtihon tartibi:
• Kasbiy (ijodiy) imtihon mavjud yo‘nalishlarda — tanlangan oliy ta’lim muassasasi tomonidan ijodiy imtihon o‘tkaziladi.
• Boshqa yo‘nalishlarda — Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan test sinovlari o‘tkaziladi.
Muhim sanalar:
• Arizalarni topshirish muddati: 2025-yil 10-oktyabrgacha.
• Nomzodlar ro‘yxatini Vazirlikka taqdim etish muddati: 2025-yil 15-oktyabrgacha.
Natijalar maxsus tanlov asosida aniqlanadi va ballar ketma-ketligi bo‘yicha eng yuqori natija qayd etgan talabgorlar davlat granti sohibi bo‘ladilar.

Государственный грант для молодых соотечественников за рубежом!
В соответствии с распоряжением Президента Республики Узбекистан от 18 июля 2025 года №Ф-43 выделено 30 государственных грантов для обучения молодых соотечественников, проживающих за рубежом, по направлениям узбекского языка и литературы, истории, культуры, искусства и ремесленничества.
Основные требования к кандидатам:
• Сам кандидат, его родители или близкие родственники на основании документов, удостоверяющих личность;
• Иностранный гражданин или лицо без гражданства, идентифицирующее себя как узбек или каракалпак с этнической, языковой и культурно-исторической точки зрения;
• Лицо, родившееся и проживавшее на территории Узбекистана, но в настоящее время постоянно проживающее за границей;
• Подать документы на одно из направлений бакалавриата, утвержденных Государственной комиссией, и по результатам собеседования быть рекомендованным к зачислению в студенты;
• Быть не старше 30 лет;
• Владение узбекским языком.
Порядок проведения экзаменов:
• По направлениям, где предусмотрен профессиональный (творческий) экзамен — проводится выбранным высшим учебным заведением.
• По другим направлениям — тестирование проводится Агентством по оценке знаний и навыков.
Важные даты:
• Срок подачи заявок: до 10 октября 2025 года.
• Срок представления списка кандидатов в Министерство: до 15 октября 2025 года.
Результаты определяются на основе специального конкурса, и кандидаты, набравшие наибольшее количество баллов в порядке убывания, становятся обладателями государственного гранта.