“Xush durur bog‘u koinot guli, barchadin yaxshiroq hayot guli”
Abdulla Qodiriy nomidagi Jizzax davlat pedagogika universitetining      “Izlanish”  klubi  Alisher Navoiy tavalludining 582 yilligiga  bag‘ishlab  “NAVOIY VORISLARI” tanlovini o‘tkazdi
Alisher Navoiy tavalludining 582 yilligi munosabati bilan turli ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar  o‘tkailaishi davom etmoqda. JDPU qoshidagi “Izlanish” klubi ham buyuk ma’rifat peshvosi hazrat Alisher Navoiy boqiy siymosiga ehtirom tarzida, serqirra adabiy ijodining o‘lmas namunalaridannbahramand bo‘lish, qolaversa, daho adibning hikmatlaridan ma’rifat olish maqsadida yod olingan “Navoiy vorislari” tanlovini tashkil etdi. Mazkur tanlov joriy yil, 19-fevral kuni universitet axborot resurs markazining   majlislar  zalida ko‘tarinki ruhda bo‘lib o‘tdi.
Tanlovni “Izlanish” klubi rahbari ochib berdi.  Navoiyshunos olima, O‘zbekiston Yozuvchilar Uyushmasi Jizzax bo‘limi a’zosi Z. Mamadaliyeva “Alisher Navoiy  ijodini anglash  vorislarga munosib” mavzusida mazmunli ma’ruza qildi.
«Navoiy vorislari» adabiy-ma’rifiy bellashuvda ishtirokchilar uch shart asosida   o‘z bilim va iqtidorlarini namoyon qildilar.
«Navoiy nazm gulshani»  deb nomlangan birinchi shartida adibning durdona g‘azal, ruboiy va tuyuqlarini to‘xtamay davomiylikda ifodali o‘qish talab etildi.
«Hikmatlar bo‘stoni» deb nom olgan navbatdagi shartida esa Alisher Navoiyning “Mahbub ul-qulub”, “Hayrat ul abror” asarlaridan keltirilgan    ilm, ustoz, tilga muhabbat mavzulari doirasida keltirilgan mashhur hikmatlarini  so‘zlab berish bilan birga bugungi kunga yoshlar hayotiga bog‘lagan holda sharhlab berish ham ko‘zda tutildi.
Uchinchi shart tanlov ishtirokchilariga emas, balki tomoshabin talabalarga mo‘ljallangan bo‘lib,   “Navoiy – tafakkurimda, ijodimda” mavzusida kichik esse yoki maktub yozish talab etildi.
Tanlov ishtirokchilarining mahorati, bilim  va iqtidori jyuri a’zolari  tomonidan munosib va shaffof tarzda baholandi. Tanlov natijalarini e’lon qilarkan,   JDPU ARM xodimi Mahliyo  Bobonazarova ishtirokchi talabalarning Navoiy manzumalarini aruz vaznida ifodali o‘qilganiga ham e’tibor berganligini ta’kidladi. Shuningdek, ikkinchi shart bellashuvida hikmatlarni bugungi kunga bog‘lab sharhlashda  chiroyli nutq bilan yondasha olgan   ishtirokchilarni alohida e’tirof etdi.
Mazkur tanlov tadbirida O‘zbekiston Milliy tiklanish demokratik partiyasi Jizzax viloyat kengashidan ham mehmon sifatida vakillar ishtirok etdilar. Jumladan,   xotin-qizlar faolligini oshirish masalalari bo‘yicha mutaxassis  Ra’no Yunusova
So‘z olib, uchunchi –   “Navoiy – tafakkurimda, ijodimda” mavzusida kichik esse yoki maktub yozish shartini bajargan talabalardan U.Nazarova, M.Beknazarova, D.Abdurashidova va Z.Axtamovalarni eng yaxshi maktub egasi nominatsiyaga munosib deb topdi.   O‘zMTDP ОАV bosh mutaxassisi Jamshid Mutalov  tanlovda ishtirok etgan talaba-qizlarni partiyaning tashakkurnoma va sovg‘alari bilan taqdirladi.
Tanlov tarzida o‘tgan ma’rifiy tadbir yakunida “Izlanish” klubi rahbari D.Salimova so‘z olib, O‘zbek tili va adabiyoti fakulteti iqtidorli talabalari Hilola Tilovova va Jo‘rabek Ergashevga  ushbu tadbirni o‘tkazish taklifini bergan va uni mazmunli tashkil etishda tashabbus ko‘rsatgan hamda tadbirni ko‘tarinki ruhda olib borganliklari hamda tanlovni tashkil etishda qo‘llab-quvvatlagani uchun JDPU ARM rahbariyati, MTDP Jizzax viloyati kengashi raisiga klub nomidan samimiy minnatdorchilik izhor qildi.
Shuningdek, tadbir boshlovchisi J.Ergashev klub qoshida “Navoiy vorislari” tanlovini   an’anaviy tarzda har yili o‘tkazish taklifini berdi.  Alisher Navoiy ijodidan bir qatra bo‘lsa ham ma’rifiy oziq olingan ushbu tadbir barcha tomoshabin va ishtirokchilarda ijobiy taassurot qoldirdi.

“The garden of happiness is the flower of the universe, the best flower of life”
The “Izlanish” club of Jizzakh State Pedagogical University named after Abdulla Qadiri held the competition “NAVAOY’S HEIRS” dedicated to the 582nd anniversary of Alisher Navoi’s birth.
In connection with the 582nd anniversary of the birth of Alisher Navoi, various spiritual and educational events are being held. “Izlanish” club under JSPU also organized the “Heirs of Navoi” competition, in order to pay tribute to the immortal figure of the great leader of enlightenment Hazrat Alisher Navoi, to enjoy the immortal examples of his brilliant literary work, and also to gain enlightenment from the wisdom of the genius writer. . This competition was held on February 19 this year in the meeting hall of the university’s information resource center in an upbeat spirit.
The competition was opened by the head of the “Izlanish” club. Z. Mamadaliyeva, a Navoi scholar, a member of the Jizzakh branch of the Writers’ Union of Uzbekistan, gave a meaningful lecture on the topic “Understanding Alisher Navoi’s work is worthy of the successors”.
In the literary-educational competition “Descendants of Navoi”, the participants showed their knowledge and talents based on three conditions.
In the first condition, called “Navoi nazm gulshan”, it was required to read the writer’s masterpiece ghazals, rubai and tuyuqs without stopping.
In the next event, named “The City of Wisdom”, Alisher Navoi’s famous sayings from the works “Mahbub ul-Qulub” and “Hayrat ul Abror” on the topics of science, teacher, and love of language are related to the lives of today’s youth. It was also planned to comment on it.
The third condition was not intended for the participants of the contest, but for the audience students, and it was required to write a short essay or letter on the topic “Navoiy – in my thoughts, in my creativity”.
The skills, knowledge and talent of the contestants were evaluated by the jury members in a fair and transparent manner. Announcing the results of the competition, JSPU IRC employee Mahliyo Bobonazarova noted that she also paid attention to the expressive reading of Navoi poems by the participating students. Also, in the second condition competition, he gave special recognition to the participants who were able to interpret the wisdom related to today with a beautiful speech.
Representatives from the Jizzakh regional council of the National Restoration Democratic Party of Uzbekistan participated as guests in this competition event.
In particular, Rano Yunusova, an expert on issues of increasing women’s activity, took the third place – U. Nazarova, M. Beknazarova, D. Abdurashidova among the students who fulfilled the condition of writing a short essay or letter on the topic “Navoi – in my thoughts, in my creativity” and Z.Akhtamova were found worthy of the best letter holder nomination. Jamshid Mutalov, chief media specialist of UzNRDP, awarded the students who participated in the competition with letters of thanks and gifts from the party.
At the end of the competition-style educational event, the head of the “Izlanish” club D. Salimova gave a speech and offered Hilola Tilovova and Jorabek Ergashev, talented students of the Faculty of Uzbek Language and Literature, to hold this event and organize it meaningfully. On behalf of the club, the leadership of JSPU IRC, the chairman of the Jizzakh regional council of UzNRDP expressed sincere thanks for taking the initiative and conducting the event in an upbeat spirit, as well as for supporting the organization of the competition.
Also, the host of the event, J. Ergashev, offered to hold the “Successors of Navoi” competition at the club every year in a traditional manner. This event, which was inspired by the work of Alisher Navoi, left a positive impression on all the spectators and participants.