“Xush durur bog‘u koinot guli, barchadin yaxshiroq hayot guli”
Abdulla Qodiriy nomidagi Jizzax davlat pedagogika universitetining      “Izlanish”  klubi  Alisher Navoiy tavalludining 582 yilligiga  bag‘ishlab  “NAVOIY VORISLARI” tanlovini o‘tkazdi
Alisher Navoiy tavalludining 582 yilligi munosabati bilan turli ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar  o‘tkailaishi davom etmoqda. JDPU qoshidagi “Izlanish” klubi ham buyuk ma’rifat peshvosi hazrat Alisher Navoiy boqiy siymosiga ehtirom tarzida, serqirra adabiy ijodining o‘lmas namunalaridannbahramand bo‘lish, qolaversa, daho adibning hikmatlaridan ma’rifat olish maqsadida yod olingan “Navoiy vorislari” tanlovini tashkil etdi. Mazkur tanlov joriy yil, 19-fevral kuni universitet axborot resurs markazining   majlislar  zalida ko‘tarinki ruhda bo‘lib o‘tdi.
Tanlovni “Izlanish” klubi rahbari ochib berdi.  Navoiyshunos olima, O‘zbekiston Yozuvchilar Uyushmasi Jizzax bo‘limi a’zosi Z. Mamadaliyeva “Alisher Navoiy  ijodini anglash  vorislarga munosib” mavzusida mazmunli ma’ruza qildi.
«Navoiy vorislari» adabiy-ma’rifiy bellashuvda ishtirokchilar uch shart asosida   o‘z bilim va iqtidorlarini namoyon qildilar.
«Navoiy nazm gulshani»  deb nomlangan birinchi shartida adibning durdona g‘azal, ruboiy va tuyuqlarini to‘xtamay davomiylikda ifodali o‘qish talab etildi.
«Hikmatlar bo‘stoni» deb nom olgan navbatdagi shartida esa Alisher Navoiyning “Mahbub ul-qulub”, “Hayrat ul abror” asarlaridan keltirilgan    ilm, ustoz, tilga muhabbat mavzulari doirasida keltirilgan mashhur hikmatlarini  so‘zlab berish bilan birga bugungi kunga yoshlar hayotiga bog‘lagan holda sharhlab berish ham ko‘zda tutildi.
Uchinchi shart tanlov ishtirokchilariga emas, balki tomoshabin talabalarga mo‘ljallangan bo‘lib,   “Navoiy – tafakkurimda, ijodimda” mavzusida kichik esse yoki maktub yozish talab etildi.
Tanlov ishtirokchilarining mahorati, bilim  va iqtidori jyuri a’zolari  tomonidan munosib va shaffof tarzda baholandi. Tanlov natijalarini e’lon qilarkan,   JDPU ARM xodimi Mahliyo  Bobonazarova ishtirokchi talabalarning Navoiy manzumalarini aruz vaznida ifodali o‘qilganiga ham e’tibor berganligini ta’kidladi. Shuningdek, ikkinchi shart bellashuvida hikmatlarni bugungi kunga bog‘lab sharhlashda  chiroyli nutq bilan yondasha olgan   ishtirokchilarni alohida e’tirof etdi.
Mazkur tanlov tadbirida O‘zbekiston Milliy tiklanish demokratik partiyasi Jizzax viloyat kengashidan ham mehmon sifatida vakillar ishtirok etdilar. Jumladan,   xotin-qizlar faolligini oshirish masalalari bo‘yicha mutaxassis  Ra’no Yunusova
So‘z olib, uchunchi –   “Navoiy – tafakkurimda, ijodimda” mavzusida kichik esse yoki maktub yozish shartini bajargan talabalardan U.Nazarova, M.Beknazarova, D.Abdurashidova va Z.Axtamovalarni eng yaxshi maktub egasi nominatsiyaga munosib deb topdi.   O‘zMTDP ОАV bosh mutaxassisi Jamshid Mutalov  tanlovda ishtirok etgan talaba-qizlarni partiyaning tashakkurnoma va sovg‘alari bilan taqdirladi.
Tanlov tarzida o‘tgan ma’rifiy tadbir yakunida “Izlanish” klubi rahbari D.Salimova so‘z olib, O‘zbek tili va adabiyoti fakulteti iqtidorli talabalari Hilola Tilovova va Jo‘rabek Ergashevga  ushbu tadbirni o‘tkazish taklifini bergan va uni mazmunli tashkil etishda tashabbus ko‘rsatgan hamda tadbirni ko‘tarinki ruhda olib borganliklari hamda tanlovni tashkil etishda qo‘llab-quvvatlagani uchun JDPU ARM rahbariyati, MTDP Jizzax viloyati kengashi raisiga klub nomidan samimiy minnatdorchilik izhor qildi.
Shuningdek, tadbir boshlovchisi J.Ergashev klub qoshida “Navoiy vorislari” tanlovini   an’anaviy tarzda har yili o‘tkazish taklifini berdi.  Alisher Navoiy ijodidan bir qatra bo‘lsa ham ma’rifiy oziq olingan ushbu tadbir barcha tomoshabin va ishtirokchilarda ijobiy taassurot qoldirdi.

“Сад счастья — цветок вселенной, лучший цветок жизни”
Клуб «Искание» Джизакского государственного педагогического университета имени Абдуллы Кадыри провел конкурс «НАСЛЕДНИКИ НАВОИ», посвященный 582-летию со дня рождения Алишера Навои.
В связи с 582-летием со дня рождения Алишера Навои продолжаются проведение различных духовно-просветительских мероприятий. Клуб «Искание» при ДжГПУ также организовал конкурс «Наследники Навои», чтобы воздать должное бессмертной фигуре великого деятеля просвещения хазрата Алишера Навои, насладиться бессмертными образцами его блестящего литературного творчества, а также приобрести просвещение от мудрости гениального поэта. Этот конкурс прошел 19 февраля текущего года в актовом зале информационно-ресурсного центра университета в приподнятом настроении.
Конкурс открыл руководитель клуба «Искание». Ученый-навоийвед, член Джизакского отделения Союза писателей Узбекистана З.Мамадалиева прочитала содержательную лекцию на тему «Понимание творчества Алишера Навои достойно преемников». В литературно-просветительском конкурсе «Наследники Навои» участники показали свои знания и таланты исходя из трех условий.
В первом условии под названием «Навои – цветник поэзии» требовалось непрерывное чтение шедевральных газелей, рубаи и туюков поэта.
А в следующем условии под названием «Сад мудрости» были запланированы известные изречения Алишера Навои из произведений «Махбуб ул-Кулуб» и «Айрат ул Аброр» на темы науки, учителя, любви к языку, а также комментирование их применительно к жизни современной молодежи.
Третье условие предназначалось не для участников конкурса, а для студентов-зрителей, и требовалось написать небольшое сочинение или письмо на тему «Навои – в моих мыслях, в моем творчестве».
Мастерство, знания и талант участников конкурса оценивались членами жюри честно и прозрачно. Оглашая итоги конкурса, сотрудник Махлие Бобоназарова сотрудница информационно-ресурсного центра университета отметила, что студенты-участники также обратили внимание на выразительное чтение стихов Навои в весе аруз. Кроме того, в конкурсе второго условия он особо отметил участников, которые смогли истолковать мудрость, связанную с сегодняшним днем, с помощью красивой речи.
В качестве гостей в этом конкурсном мероприятии приняли участие представители Джизакского областного совета Национально-демократической партии Узбекистана. В частности, Рано Юнусова, эксперт по вопросам повышения активности женщин.
В завершении конкурсного образовательного мероприятия Д.Салимова, руководитель клуба «Искание», выступила с речью и сообщила, выразила искреннюю благодарность от имени клуба талантливым студентам факультета узбекского языка и литературы Хилоле Тилововой и Джурабеку Эргашеву за предложение этого мероприятия и инициативу в его содержательной организации, за проведение мероприятия в приподнятом настроении и за поддержку в организации конкурса, руководство ЦИР ДжГПУ, председателя ДПМТ Джизакского областного совета.
Также ведущий мероприятия Ж.Эргашев предложил ежегодно проводить в клубе конкурс «Наследники Навои» в традиционной форме. Это мероприятие, вдохновленное творчеством Алишера Навои, оставило положительные впечатления у всех зрителей и участников.