Tabiiy fanlar fakulteti tashabbusi bilan o‘tkazilayotgan Mazkur anjuman doirasida bioxilma- asrash, ekologik muammolar yechimlari hamda zamonaviy ilmiy yondashuvlar yuzasidan dolzarb masalalar muhokama qilinmoqda.
Anjuman fan, ta’lim va ishlab chiqarish integratsiyasini mustahkamlash, innovatsion g‘oyalar almashinuvi va amaliy tajribalarni ommalashtirishga xizmat qiluvchi muhim platforma sifatida e’tirof etilmoqda. Tadbirda soha olimlari, tadqiqotchilar va mutaxassislar o‘z ilmiy ishlanmalari bilan faol ishtirok etmoqda.
Shuningdek, anjuman davomida sun’iy intellekt va raqamli platformalarning ta’lim jarayonidagi o‘rni, zamonaviy biologiyaning yutuqlari hamda ekologik barqarorlikni ta’minlash masalalariga alohida e’tibor qaratilmoqda. Mazkur yo‘nalishlar bo‘yicha ilg‘or tajribalar va innovatsion takliflar muhokama qilinmoqda.
Tadbir yakunida ishtirokchilar o‘rtasida tajriba almashish, ilmiy hamkorlikni kengaytirish va istiqbolli loyihalarni amalga oshirish yuzasidan muhim kelishuvlarga erishilishi kutilmoqda.

“Towards a Green Future” – the scientific conference has begun.
At Jizzakh State Pedagogical University, the Republican scientific-practical conference on the topic “Towards a Green Future: Innovative Strategies for Biodiversity Conservation and Modern Paradigms of Science, Education, and Production” has begun its work.
Within the framework of this conference, organized on the initiative of the Faculty of Natural Sciences, pressing issues regarding biodiversity conservation, solutions to environmental problems, and modern scientific approaches are being discussed.
The conference is recognized as an important platform for strengthening the integration of science, education, and production, exchanging innovative ideas, and popularizing practical experiences. Scientists, researchers, and specialists in the field are actively participating in the event with their scientific developments.
Additionally, special attention is being paid during the conference to the role of artificial intelligence and digital platforms in the educational process, the achievements of modern biology, and issues of ensuring environmental sustainability. Best practices and innovative proposals in these areas are being discussed.
At the conclusion of the event, it is expected that important agreements will be reached among participants regarding experience exchange, expanding scientific cooperation, and implementing promising projects.