“Zamonaviy bosqichda O‘zbekiston va Qirg‘izistonda oliy ta’lim va fanni rivojlantirish xususiyatlari” mavzusidagi O‘zbekiston va Qirg‘iziston rektorlari forumida Jizzax davlat pedagogika universiteti bilan bir necha hamkorlik shartnomalari imzolandi.
Joriy yil 16-17 iyul kunlari Samarqand shahridagi “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida “Zamonaviy bosqichda O‘zbekiston va Qirg‘izistonda oliy ta’lim va fanni rivojlantirish xususiyatlari” mavzusidagi O‘zbekiston va Qirg‘iziston rektorlari forumi tashkil etildi. Ushbu forumda JDPU rektori ham ishtirok etmoqda. Forumda “Ta’limni boshqarish sifatini oshirish”, “Tibbiy ta’lim sohadagi yangi texnologiyalar”, “Raqamlashtirish va sun’iy intellekt: oliy ta’limni ishlab chiqarish transformatsiyasi” mavzularidagi dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Shuningdek, professor-o‘qituvchi va talabalar almashinuvi, o‘zaro o‘quv jarayonlarini tashkil qilish, ta’lim sifatini oshirish, stajirovka o‘tash, malaka oshirish, qo‘shma ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yish yo‘nalishlarida o‘zaro aloqalarni kengaytirish yuzasidan 30 ga yaqin anglashuv memorandumi, bitim va yo‘l xaritalari imzolandi. Ana shunday o‘zaro hamkorlik shartnomalaridan biriJizzax davlat pedagogika universiteti rektori Sh.S.Sharipov hamda Qirg‘iziston davlatining B.Sidikov nomidagi Qirg‘iz-O‘zbek xalqaro universiteti rektori A.A.Mamasidikov o‘rtasida imzolandi.

На форуме ректоров Узбекистана и Кыргызстана на тему «Особенности развития высшего образования и науки в Узбекистане и Кыргызстане на современном этапе» было подписано несколько соглашений о сотрудничестве с Джизакским государственным педагогическим университетом
16-17 июля этого года в Международном университете туризма и культурного наследия «Шелковый путь» в Самарканде был организован форум ректоров Узбекистана и Кыргызстана на тему «Особенности развития высшего образования и науки в Узбекистане и Кыргызстане на современном этапе».
Ректор ДжГПУ также принимает участие в этом форуме. На форуме обсуждались такие актуальные вопросы, как «Повышение качества управления образованием», «Новые технологии в сфере медицинского образования», «Цифровизация и искусственный интеллект: трансформация производства высшего образования».
Также в направлениях обмена преподавателями и студентами, организация процессов взаимного обучения, повышение качества образования, стажировки, повышение квалификации, создание совместных образовательных программ по расширению взаимосвязей было подписано около 30 меморандумов о взаимопонимании, соглашений и «дорожных карт». Одно из таких соглашений о сотрудничестве было подписано между ректором Джизакского государственного педагогического университета Ш.С.Шариповым и ректором Кыргызско-Узбекского международного университета имени А.А.Мамасидиковым республики Кыргызстан.