“Zamonaviy bosqichda O‘zbekiston va Qirg‘izistonda oliy ta’lim va fanni rivojlantirish xususiyatlari” mavzusidagi O‘zbekiston va Qirg‘iziston rektorlari forumida Jizzax davlat pedagogika universiteti bilan bir necha hamkorlik shartnomalari imzolandi.
Joriy yil 16-17 iyul kunlari Samarqand shahridagi “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida “Zamonaviy bosqichda O‘zbekiston va Qirg‘izistonda oliy ta’lim va fanni rivojlantirish xususiyatlari” mavzusidagi O‘zbekiston va Qirg‘iziston rektorlari forumi tashkil etildi. Ushbu forumda JDPU rektori ham ishtirok etmoqda. Forumda “Ta’limni boshqarish sifatini oshirish”, “Tibbiy ta’lim sohadagi yangi texnologiyalar”, “Raqamlashtirish va sun’iy intellekt: oliy ta’limni ishlab chiqarish transformatsiyasi” mavzularidagi dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Shuningdek, professor-o‘qituvchi va talabalar almashinuvi, o‘zaro o‘quv jarayonlarini tashkil qilish, ta’lim sifatini oshirish, stajirovka o‘tash, malaka oshirish, qo‘shma ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yish yo‘nalishlarida o‘zaro aloqalarni kengaytirish yuzasidan 30 ga yaqin anglashuv memorandumi, bitim va yo‘l xaritalari imzolandi. Ana shunday o‘zaro hamkorlik shartnomalaridan biriJizzax davlat pedagogika universiteti rektori Sh.S.Sharipov hamda Qirg‘iziston davlatining B.Sidikov nomidagi Qirg‘iz-O‘zbek xalqaro universiteti rektori A.A.Mamasidikov o‘rtasida imzolandi.

At the forum of rectors of Uzbekistan and Kyrgyzstan on the topic “Features of higher education and science development in Uzbekistan and Kyrgyzstan at the modern stage”, several cooperation agreements were signed with Jizzakh State Pedagogical University.
A forum of rectors of Uzbekistan and Kyrgyzstan was organized on the topic “”Features of the development of higher education and science in Uzbekistan and Kyrgyzstan at the modern stage” at the “Silk Road” International University of Tourism and Cultural Heritage in Samarkand on July 16-17, 2024.
Rector of JSPU also participates in this forum. At the forum, the topical issues of “Improving the quality of educational management”, “New technologies in the field of medical education”, “Digitalization and artificial intelligence: transformation of higher education production” were discussed.
About 30 memorandums of understanding, agreements and road maps were signed regarding the professor-teacher and student exchange, organization of mutual learning processes, improving the quality of education,
internship, training, expanding mutual relations in the directions of establishing joint educational programs. One such mutual cooperation agreement was signed between Sh.S. Sharipov, Rector of Jizzakh State Pedagogical University, and A.A. Mamasidikov, Rector of Kyrgyz-Uzbek International University named after B. Sidikov of Kyrgyzstan.