O‘zbek tili bayrami – ona tilimizga muhabbat va e’tibor ifodasidir.
O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganining 36-yilligi hamda 21-oktyabr — O‘zbek tili bayrami kunini keng nishonlash bo‘yicha belgilangan chora-tadbirlar doirasida bugun Jizzax viloyatida qator ma’naviy tadbirlar o‘tkazildi.
Shu munosabat bilan Zafarobod tumanidagi Alisher Navoiy haykali poyiga, Zomin tumani 16-maktab hovlisidagi Alisher Navoiy byusti poyiga, shuningdek shahar va tumanlar markazlaridagi o‘zbek adabiyotining atoqli namoyandalariga bag‘ishlangan yodgorlik majmualariga gul qo‘yish marosimlari tashkil etildi.
Tantanali marosimlarda Viloyat hokimining maslahatchisi B. Mavlyanov, Jizzax davlat pedagogika universiteti Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori F. Akchayev hamda bir qator tashkilot rahbarlari, ustoz-murabbiylar, talabalar va o‘quvchilar ishtirok etdilar.
Marosimda so‘zga chiqqanlar o‘zbek tilining tarixiy ahamiyati, uning milliy o‘zligimizni ifoda etuvchi muqaddas timsol ekani haqida fikr bildirdilar. Ular ona tilimizning boy so‘z qo‘llanmasi, badiiy ifodasi va xalq qalbidagi o‘rnini alohida ta’kidladilar.
Tadbir yakunida talabalar ona tiliga bag‘ishlab she’rlar o‘qishdi, sahnaviy chiqishlar namoyish etildi. Bu tadbirlar — ona tilimizga bo‘lgan muhabbat, hurmat va milliy g‘ururning yorqin ifodasi bo‘ldi desak xato qilmagan bo‘lamiz.

The Uzbek Language Day is an expression of love and respect for our mother tongue
A series of spiritual events were held today in the Jizzakh region as part of the established measures for the wide celebration of the 36th anniversary of granting the Uzbek language state language status and October 21 – Uzbek Language Day.
In this regard, flower-laying ceremonies were organized at the monument to Alisher Navoi in Zafarabad district, at the bust of Alisher Navoi in the yard of school No. 16 in Zomin district, as well as at memorial complexes dedicated to prominent representatives of Uzbek literature in city and district centers.
The ceremonial events were attended by the Advisor to the Regional Hokim, B. Mavlyanov, the First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual-Educational Work of Jizzakh State Pedagogical University, F. Akchayev, along with a number of organization leaders, teachers-mentors, students, and pupils.
Those who spoke at the ceremony shared their thoughts on the historical significance of the Uzbek language and its role as a sacred symbol expressing our national identity. They particularly emphasized the rich vocabulary, artistic expression, and the place of our native language in the hearts of the people.
At the end of the event, students read poems dedicated to their native language, and stage performances were presented. We would not be wrong to say that these events were a vivid expression of the love, respect, and national pride for our native language.