O‘zbek tili bayrami – ona tilimizga muhabbat va e’tibor ifodasidir.
O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganining 36-yilligi hamda 21-oktyabr — O‘zbek tili bayrami kunini keng nishonlash bo‘yicha belgilangan chora-tadbirlar doirasida bugun Jizzax viloyatida qator ma’naviy tadbirlar o‘tkazildi.
Shu munosabat bilan Zafarobod tumanidagi Alisher Navoiy haykali poyiga, Zomin tumani 16-maktab hovlisidagi Alisher Navoiy byusti poyiga, shuningdek shahar va tumanlar markazlaridagi o‘zbek adabiyotining atoqli namoyandalariga bag‘ishlangan yodgorlik majmualariga gul qo‘yish marosimlari tashkil etildi.
Tantanali marosimlarda Viloyat hokimining maslahatchisi B. Mavlyanov, Jizzax davlat pedagogika universiteti Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori F. Akchayev hamda bir qator tashkilot rahbarlari, ustoz-murabbiylar, talabalar va o‘quvchilar ishtirok etdilar.
Marosimda so‘zga chiqqanlar o‘zbek tilining tarixiy ahamiyati, uning milliy o‘zligimizni ifoda etuvchi muqaddas timsol ekani haqida fikr bildirdilar. Ular ona tilimizning boy so‘z qo‘llanmasi, badiiy ifodasi va xalq qalbidagi o‘rnini alohida ta’kidladilar.
Tadbir yakunida talabalar ona tiliga bag‘ishlab she’rlar o‘qishdi, sahnaviy chiqishlar namoyish etildi. Bu tadbirlar — ona tilimizga bo‘lgan muhabbat, hurmat va milliy g‘ururning yorqin ifodasi bo‘ldi desak xato qilmagan bo‘lamiz.

Праздник узбекского языка — выражение любви и внимания к нашему родному языку.
В рамках мероприятий по широкому празднованию 36-летия придания узбекскому языку статуса государственного языка и Дня узбекского языка, отмечаемого 21 октября, сегодня в Джизакской области был проведен ряд духовно-просветительских мероприятий.
В связи с этим были организованы церемонии возложения цветов к подножию памятника Алишеру Навои в Зафарабадском районе, к подножию бюста Алишера Навои во дворе школы №16 Заминского района, а также к мемориальным комплексам, посвященным выдающимся представителям узбекской литературы в центрах городов и районов.
В торжественных мероприятиях приняли участие советник хокима области Б.Мавлянов, первый проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе Джизакского государственного педагогического университета Ф.Акчаев, а также руководители ряда организаций, наставники-преподаватели, студенты и учащиеся.
Выступавшие на церемонии высказали мнение об историческом значении узбекского языка, о том, что он является священным символом, выражающим нашу национальную самобытность. Они особо подчеркнули богатство словарного запаса нашего родного языка, его художественную выразительность и место в сердце народа.
В завершение мероприятия студенты прочитали стихи, посвященные родному языку, и представили сценические выступления. Можно с уверенностью сказать, что эти мероприятия стали ярким выражением любви, уважения и национальной гордости по отношению к нашему родному языку.