Yangi o‘quv yiliga katta sovg‘a: JDPU “Bog‘ishamol” hududida zamonaviy talabalar turar joyi foydalanishga topshirildi.
Yurtimizda yoshlar uchun yaratilayotgan imkoniyatlar, ularning bilim olishi, mehnat qilishi va hayotdan munosib o‘rin topishiga qaratilgan ezgu ishlar tobora kengayib bormoqda. Mustaqilligimizning 34-yilligi va yangi 2025–2026 o‘quv yili talabalar uchun quvonchli yangiliklar olib keldi. Mamlakatimiz oliy ta’lim muassasalarida bir vaqtning o‘zida 18 ta yangi talabalar turar joyi foydalanishga topshirildi. Ushbu turar joylar umumiy hisobda 9 ming 980 o‘ringa mo‘ljallangan.
Shu munosabat bilan Jizzax davlat pedagogika universitetida ham tantanali marosim tashkil etildi. Universitetning “Bog‘ishamol” hududida qad rostlagan 600 o‘rinli zamonaviy talabalar turar joyi tantanali ravishda talabalar ixtiyoriga topshirildi. ta’kidlash joiz yangi turar joy talabalar uchun barcha sharoitlar bilan ta’minlangan. Xonalarda zamonaviy jihozlar o‘rnatilgan, har bir qavatda sanitariya talablariga javob beradigan yuvinish xonalari va sanuzellar mavjud. Yoshlarning samarali ta’lim olishi hamda bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazishi uchun barcha qulayliklar yaratilgan.
Tantanada universitet faxriylari, ustozlar hamda talaba yoshlar ishtirok etishdi. Ular bu qulayliklar yangi o‘quv yiliga bo‘lgan tayyorgarlikning amaliy ifodasi ekanini ta’kidlab, davlatimiz rahbariyatiga minnatdorchilik izhor etishdi.
Aytish joizki, 2025–2026 o‘quv yilidan boshlab Jizzax davlat pedagogika universitetining “Bog‘ishamol” hududi yana bir katta o‘zgarishga guvoh bo‘ladi. Bu yerda 2500 o‘ringa mo‘ljallangan yangi o‘quv binosi ishga tushirilib, unda Filologiya hamda Aniq fanlar fakultetlari talabalari ta’lim olishni boshlaydilar.

Большой подарок к новому учебному году: на территории ДжГПУ «Богишамол» сдано в эксплуатацию современное студенческое общежитие.
В нашей стране постоянно расширяются возможности, создаваемые для молодежи, и благородные усилия, направленные на их образование, трудоустройство и поиск достойного места в жизни. 34-я годовщина нашей независимости и новый 2025-2026 учебный год принесли радостные новости для студентов. В высших учебных заведениях страны одновременно введены в эксплуатацию 18 новых студенческих общежитий. В общей сложности эти общежития рассчитаны на 9 980 мест.
В связи с этим в Джизакском государственном педагогическом университете также была организована торжественная церемония. Современное студенческое общежитие на 600 мест, возведенное на территории университета «Богишамол», было торжественно передано в распоряжение студентов. Следует отметить, что новое общежитие обеспечено всеми необходимыми условиями для студентов. Комнаты оснащены современным оборудованием, на каждом этаже имеются умывальные комнаты и санузлы, соответствующие санитарным требованиям. Созданы все удобства для того, чтобы молодежь могла эффективно получать образование и содержательно проводить свое свободное время.
В торжестве приняли участие ветераны университета, преподаватели и студенческая молодежь. Они подчеркнули, что эти удобства являются практическим воплощением подготовки к новому учебному году, и выразили благодарность руководству страны.
Следует отметить, что с 2025-2026 учебного года территория «Богишамол» Джизакского государственного педагогического университета станет свидетелем еще одного большого изменения. Здесь будет введено в эксплуатацию новое учебное здание на 2500 мест, где начнут обучение студенты филологического и точного факультетов.
Этот шаг вошел в историю как достойный подарок не только к новому учебному году, но и к 34-летию независимости нашей страны.