Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining 543-yilligiga bag‘ishlangan “Nazm va navo” adabiy-badiiy kechasi o‘tkazildi.
Jizzax davlat pedagogika universitetida buyuk davlat arbobi, sarkarda va shoir Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining 543-yilligi munosabati bilan “Nazm va navo” nomli adabiy-badiiy kecha yuqori saviyada tashkil etildi.
Tadbirda universitet rahbariyati, professor-o‘qituvchilar va talaba-yoshlar ishtirok etdilar. Kecha dasturi Bobur hayoti va ijodiga bag‘ishlangan sahna ko‘rinishi bilan boshlandi.
Tarix fakulteti talabalari tomonidan “Zahiriddin Muhammad Boburning avlodlarga murojaati” mavzusida tayyorlangan sahnaviy chiqish tomoshabinlarda katta taassurot qoldirdi.
Belgilangan dastur asosida boshlovchi nutqi bilan kecha mazmunan boyitildi. Har bir musiqiy ijro oldidan Bobur g‘azallaridan namunalar o‘qilib, she’r va kuy uyg‘unligi ta’minlandi.
Kecha davomida Boburning “Yaxshilig‘”, “Mushkildur”, “Sharobi”, “Lola”, “Guljamol” kabi g‘azallari musiqiy talqinda ijro etildi. Asarlar universitetning Musiqiy ta’lim yo‘nalishi o‘qituvchilari, talabalari hamda talabalar maqom ansambli xonandalari tomonidan mahorat bilan ijro etildi.
Kechadan ko‘zlangan maqsad — buyuk ajdodimiz merosini keng targ‘ib etish, talaba-yoshlarda vatanparvarlik va milliy g‘urur tuyg‘ularini mustahkamlashdan iborat bo‘ldi.

Состоялся литературно-художественный вечер «Назм ва наво», посвященный 543-летию со дня рождения Захириддина Мухаммада Бабура
В Джизакском государственном педагогическом университете по случаю 543-летия со дня рождения великого государственного деятеля, полководца и поэта Захириддина Мухаммада Бабура на высоком уровне был организован литературно-художественный вечер под названием «Назм ва наво» («Поэзия и мелодия»).
В мероприятии приняли участие руководство университета, профессорско-преподавательский состав и студенческая молодежь. Программа вечера началась со сценического представления, посвященного жизни и творчеству Бабура.
Сценическое выступление студентов факультета истории на тему «Обращение Захириддина Мухаммада Бабура к потомкам» произвело сильное впечатление на зрителей.
Вечер был содержательно обогащен выступлением ведущего согласно установленной программе. Перед каждым музыкальным номером зачитывались образцы газелей Бабура, что обеспечивало гармоничное сочетание стихов и мелодий.
В течение вечера были исполнены в музыкальной интерпретации такие газели Бабура, как «Яхшилиг», «Мушкилдур», «Шароби», «Лола», «Гулжамол». Произведения были мастерски исполнены преподавателями и студентами направления «Музыкальное образование» университета, а также певцами студенческого ансамбля макома.
Целью мероприятия стало широкое распространение наследия нашего великого предка, укрепление у студенческой молодежи чувства патриотизма и национальной гордости.