Zamonaviy pedagogik kompetensiyalar va sifatli ta’lim masalalari muhokama qilindi.
Jizzax davlat pedagogika universitetida professor-o‘qituvchilarning kasbiy salohiyatini oshirish, zamonaviy pedagogik yondashuvlarni amaliyotga joriy etish hamda ta’lim sifati va samaradorligini yuksaltirishga qaratilgan kasbiy rivojlanish bo‘yicha o‘quv seminarlari izchil davom etmoqda.
Navbatdagi o‘quv seminari Madaniyat saroyida “Yangi O‘zbekiston professor-o‘qituvchisining pedagogik faoliyatidagi dolzarb masalalar” mavzusida tashkil etildi. Seminarda sifatli ta’lim modeli, pedagogik kompetentlik, o‘qituvchining kasbiy mahorati, innovatsion o‘qitish texnologiyalari, 21-asr ko‘nikmalari hamda Uchinchi Renessans g‘oyalari asosida ta’lim-tarbiya jarayonini modernizatsiyalash masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Ushbu o‘quv seminarda Toshkent amaliy fanlar universiteti “Pedagogika” kafedrasi professori, Turon fanlar akademiyasi akademigi Tolipova Jamila Olimjonovna ekspert sifatida ishtirok etdi. Ekspert tomonidan o‘qituvchining shaxsiy namunasi, kasbiy-pedagogik tayyorgarligi, kompetensiyaviy yondashuv, zamonaviy baholash tizimlari hamda talabani tadqiqotga yo‘naltirishning amaliy jihatlari yuzasidan muhim nazariy va amaliy tavsiyalar berildi.
Seminar ishtirokchilari pedagog kadrlarning ijodiy va ilmiy faolligini oshirish, innovatsion va integrativ yondashuvlarni qo‘llash, shuningdek, ta’lim-tarbiya jarayonida zamon talablariga mos ish uslublarini joriy etish bo‘yicha boy tajribaga ega bo‘ldilar.
Mazkur o‘quv seminarlari pedagog kadrlarning kasbiy rivojlanishini qo‘llab-quvvatlash, ta’lim sifatini oshirish hamda raqobatbardosh kadrlar tayyorlashga xizmat qilmoqda.

Обсуждались вопросы современных педагогических компетенций и качественного образования
В Джизакском государственном педагогическом университете продолжаются учебные семинары по профессиональному развитию.
В Джизакском государственном педагогическом университете продолжаются учебные семинары по профессиональному развитию, направленные на повышение профессионального потенциала профессорско-преподавательского состава, внедрение в практику современных педагогических подходов, а также повышение качества и эффективности образования.
Очередной учебный семинар был организован во Дворце культуры на тему «Актуальные вопросы педагогической деятельности профессоров и преподавателей Нового Узбекистана». На семинаре подробно обсуждались вопросы модернизации образовательного процесса на основе модели качественного образования, педагогической компетентности, профессионального мастерства учителя, инновационных технологий обучения, навыков 21 века и идей 3-го Ренессанса.
В данном учебном семинаре в качестве эксперта приняла участие профессор кафедры «Педагогика» Ташкентского университета прикладных наук, академик Туранской академии наук Толипова Джамиля Олимжоновна. Эксперт дал важные теоретические и практические рекомендации по личному примеру преподавателя, профессионально-педагогической подготовке, компетентностному подходу, современным системам оценивания и практическим аспектам ориентации студента на исследование.
Участники семинара получили богатый опыт по повышению творческой и научной активности педагогических кадров, применению инновационных и интегративных подходов, а также внедрению современных методов работы в учебно-воспитательный процесс.
Данные учебные семинары способствуют поддержке профессионального развития педагогических кадров, повышению качества образования и подготовке конкурентоспособных специалистов.